Kuligi na Kaszubach

Choć Kaszuby kojarzą się głównie z letnim lub jesiennym wypoczynkiem, bogatą ofertę mają też dla turystów odwiedzających je zimą.

Można pozjeżdżać na nartach, można uprawiać inne sporty zimowe – a w ramach relaksu wybrać się na kulig. Przejażdżki saniami lub sankami w konnym zaprzęgu może być formą wieczornego, romantycznego wypadu lub rodzinna uciecha, zorganizowana z myślą o najmłodszych.

Kuligi na Kaszubach organizują niemal wszystkie większe gospodarstwa agroturystyczne, dostosowując swoją ofertę do potrzeb grupy czy osoby zamawiającej imprezę. Kulig można zorganizować w dzień lub w nocy, z pochodniami. Oczywiście – ceny zależą zarówno od organizatora, od pory dnia, od tego ile atrakcji zamawiamy.

Zwykle cena kuligu organizowanego w dzień wynosi 20 złotych od osoby dorosłej (dzieci płacą mniej). Cena kuligu nocnego jest wyższa, stawka za dorosłą osobę to zwykle 25 złotych. Dodatkowo płacimy za kiełbaski, pieczone przy ognisku lub posiłek zamawiany na trasie (może być też zorganizowany po kuligu, w Sali biesiadnej). Osobna opłata pobierana jest też w przypadku, gdy z kuligiem jadą grajkowie czy towarzyszy mu gawędziarz. Są też oczywiście oferty droższe, w których skalkulowano więcej atrakcji.

Osobną ofertę ośrodki urządzające kuligi mają zwykle dla grup szkolnych – obowiązują znacznie niższe ceny.

Kuligi trwają zwykle dwie godziny.

Jak wygląda szcegółowo trasa takiego kuligu można dowiedzieć się tutaj:

http://agroturystyka.kaszuby.org/kuligi.htm