Mistrzostwa Polski i zawody krajowe w powożeniu zaprzęgami w Kwiekach koło Czerska

 • Trzy dni sportu, emocji i dzielnych koni w zaprzęgach! W dniach do 27 do 29 września w Kwiekach koło Czerska odbędą się Mistrzostwa Polski i zawody krajowe w powożeniu zaprzęgami.

  Kaszubskie Stowarzyszenie Promowania Sportów Konnych w Kwiekach sezon 2013 zakończy widowiskowo. Do Kwiek zjadą z całej Polski specjaliści w dyscyplinie powożenia zaprzęgami.

  Trzydniowe zawody powożeniowe składają się z trzech prób: próby ujeżdżenia, próby terenowej (maratonu) oraz próby zręczności.

  Próba ujeżdżenia (pierwszy dzień zawodów – piątek) polega na wykonaniu określonych figur według programu, z którym zawodnicy muszą wcześniej się zapoznać. Ta część dyscypliny pokazuje posłuszeństwo koni i stopień ich wytrenowania.

  Maraton (drugi dzień zawodów – sobota) składa się z kilku odcinków, każdy z nich ma określona normę czasu, której zawodnik nie może przekroczyć. Nie powinno się jechać ani za szybko, ani za wolno. Chodzi tutaj o racjonalne rozłożenie sił koni na cały dystans. W trakcie maratonu do pokonania jest od trzech do ośmiu przeszkód, które składają się z bramek oznaczonych literami A-F. Nieprzejechanie ich w określonej kolejności powoduje eliminację. Zawodnik ma do przejechania w zależności od klasy, w której startuje dystans od 8 do 19 km.

  Ostania próba, czyli zręczność (trzeci dzień zawodów – niedziela) polega na pokonaniu toru na którym porozstawiane są tzw. kegle, na których są położone piłeczki. Ta próba wymaga precyzji i szybkości. Wygrywa ten zawodnik, który przejedzie taki tor bez zrzucenia piłeczek w najlepszym czasie. Co ciekawe - nawet za zrzucenie kapelusza zawodnik otrzymuje punkty karne!

  Na zawodach możemy spotkać zaprzęgi jednokonne, parokonne oraz czterokonne.

  Celem współcześnie rozgrywanych konkursów powożenia jest sprawdzenie wartości użytkowej, wytrzymałości, dzielności, temperamentu i charakteru koni. Konkursy te mają również na celu kultywowanie tradycji powożenia jako istotnego elementu kultury narodowej.

  Szczegółowy program widzowie mogą znaleźć na stronie organizatora: www.sportykonne.pl

  Wstęp na zawody jest wolny. Warto więc spędzić czas na świeżym powietrzu podziwiając sportową walkę i piękne konie!

   

  zawody konne na kaszubach

 • « przejdź do wszystkich aktualności