Dom do góry nogami i Skansen w Szymbarku

Najdłuższa deska świata w Szymbarku

Szymbark jest kaszubską wsią położoną w gminie Stężyła na obszarze najbardziej atrakcyjnej części Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, czyli Szwajcarii Kaszubskiej.

W miejscowości tej znajduje się muzeum skansen a w nim  wpisana w 2002 roku do księgi Rekordów Guiness`a najdłuższa deska świata, która znajduje się w Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Deska ta została wycięta z Daglezji o wysokości aż 51,2 metrów. Owa deska została wyeksponowana pod wiatą o długości 40 m, wysokości 5 metrów oraz szerokości 5,5 m. Ta słynna nie tylko w Polsce deska ma długość aż 36,83 metrów i jest dłuższa od poprzedniej rekordowej deski, która powstałą w Austrii. Przy produkcji tej najdłuższej na świecie deski pracowało aż trzysta osób produkując tym samym trociny o łącznej masie około trzystu kilogramów.

Dom do góry nogami SzymbarkW skansenie w Szymbarku znajduje się Dom do Góry Nogami, w którym można pospacerować po suficie i sprawdzić, czy nie zwariuje nam od tego błędnik. Pomysłodawcą tego jakże oryginalnego projektu jest przedsiębiorca Daniel Czapiewski. Krzywy Dom Szymbark do Góry Nogami jest drewnianym domem o naturalnych rozmiarach, który został postawiony na dachu. Z jednej strony został on wbity w ziemię na głębokość jednego metra i z daleka wygląda jak przewrócona makieta. Do tego niepowtarzalnego domu wchodzi się przez szczytowe okno i cały czas porusza się po suficie. Wnętrze domu urządzone jest w stylu realnego socjalizmu, ponadto znaleźć tu można toaletę z lat 70-tych oraz pokój telewizyjny i kredens ze wspaniałymi kryształami. Dom do Góry Nogami jest symbolem czasów PRL-u, kiedy to zdaniem wielu osób praktycznie wszystko było postawione na głowie. Ponadto ten niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju budynek ma symbolizować udział Kaszubów w wywróceniu do góry nogami komunistycznego systemu. Budowa tego domu trwała cztery lata, a jego koszt był kilkakrotnie większy niż budowa zwyczajnego domu o takiej samej wielkości.

Kolejną atrakcją jaką posiada Skansen w Szymbarku jest Dom Sybiraka, będący drewnianą budowlą przywiezioną aż spod Irkucka. Dom ten został zbudowany przez Polaków, którzy zostali zesłani na Syberię przed około 240 laty. Obok tego niepowtarzalnego, wywołującego wiele emocji domu znajduje się model sowieckiego łagra, w którym można zobaczyć unikatowe zdjęcia. Nieopodal stoją wagony doczepione do lokomotywy, które zmuszają do zastanowienia się nad najbardziej okrutnymi losami syberyjskich zesłańców. Stały się one symbolem wojennych losów Polaków.