Szczyt Wieżyca i Wieża widokowa

Szczyt wieżycaPołożona na Kaszubach wieś Wieżyca jest częścią składową sołectwa Szymbark. Ze stoków Wzgórz Szymborskich rozpościera się wspaniały widok na jezioro Ostrzyckie oraz szlak wodny „Kółko Raduńskie”. Dzisiaj miejscowość Wieżyca jest przede wszystkim wsią letniskową, która w porze zimowej staje się niezwykle atrakcyjnym ośrodkiem sportowym.

Góra Wieżyca jest najwyższym wzniesieniem pasma morenowych Wzgórz Szymbarskich i jednocześnie najwyższym punktem całego Niżu Polskiego. Wierzchołek Wieżycy porośnięty jest wspaniałym lasem bukowym, który jest niezwykle fascynujący. Na szczycie Wieżycy znajduje się wieża widokowa o nazwie Kaszubska Wieża Widokowa, z której rozciąga się przepiękny widok na pobliskie okolice.  Ta oryginalna wieża widokowa została parę lat temu odrestaurowana.

Warto pamiętać o tym, że dawniej Wieżyca była miejscem kultu starożytnych Słowian i bardzo często zwana jest ona w związku z tym Kaszubskim Olimpem. Przez szczyt prowadzi czarny szlak turystyczny Wzgórz Szymbarskich.

Miłośnicy sportów zimowych z pewnością zainteresowani będą faktem, że na Wieżycy znajduje się nie tylko doskonały stok na narty z kilkoma trasami, ale także prawdziwy wyciąg narciarski. Jest także specjalny tor do zjazdów dla najmłodyszych na detkach - zapewniający mnóstwo śmiechu i dobrej zabawy. Oprócz nart Zimą można spróbować przejażdzki konnej saniami - na kuligi Wieżyca jest idealnym miejscem.

Pod Wieżycą funkcjonuje schronisko, które cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Znajduje się tutaj także rezerwat przyrody „Szczyt Wieżyca”, którego celem jest przede wszystkim ochrona leśnych zbiorowisk, w których dominuje kwaśna buczyna. Na piaszczysto-gliniastym podłożu rosną buki, które osiągają nawet wiek aż 130-160 lat. Na terenach rezerwatu rośnie Gnieźnie leśny, który podlega ścisłej ochronie. Istnieją tu także rośliny, które znajdują się na liście ginących oraz zagrożonych roślin naczyniowych.