Wąwóz Lisi Jar

Wąwóz Lisi Jar jest miejscem szczególnym, które z całą pewnością należy odwiedzić podczas letnich wędrówek. Znajduje się on pomiędzy Przylądkiem Rozewie a Jastrzębią Górą – leży na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. 

Klif, na którym położona jest Jastrzębia Góra, wchodzi częściowo w strefę Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Na terenie Parku wydzielono 14 rezerwatów, 5 użytków ekologicznych, 2 obszary ochrony ptaków i jedno stanowisko dokumentacyjne przyrody nieożywionej. Po przez piesze i rowerowe wycieczki, można poznawać walory krajoznawcze, ekosystemy, faunę i florę Parku.

Wspomniany wąwóz powstał wiele wieków temu i początkowo miał ok. 10 km długości. Niestety, do czasów współczesnych zachowało się jedynie 350 m – resztę pochłonęło Morze Bałtyckie. Wąwóz Lisi Jar odznacza się 50 – metrowymi zboczami, które porastają ponad 100-letnie buki. Gdzie niegdzie można spotkać dzikie grusze, świerki, jarzębiny oraz brzozy. Poza tym pełno tu leśnych malin, jeżyn, kalin, leszczyn czy głogu. Na uwagę zasługują również odmiany storczyków, wrzosy, bluszcz i widłak.

Szczególnie ciekawym eksponatem, który znajdował się na terytorium wąwozu był obelisk upamiętniający wyratowanie króla Zygmunta III Wazy, powracającego z wyprawy wojennej do Szwecji. Jej celem było zdobycie tamtejszej korony. Plan się jednak nie powiódł, a król Zygmunt III Waza wylądował w Lisim Jarze. Na pamiątkę tego wydarzenia w 1932 roku okoliczni mieszkańcy ustawili obelisk. Został on zwieńczony kulą, na której umiejscowiono orła wzbijającego się do lotu. Niestety, już na początku II wojny światowej Niemcy zniszczyli pomnik, zaś orła wywieźli w głąb swojego kraju.

W 1995 roku ponownie ustawiono obelisk u wejścia do wąwozu.