Akwedukt w Fojutowie

Fojutowo to osada borowiacka, na południowym skraju Borów Tucholskich, położona na terenie Tucholskiego Parku Krajobrazowego.

Niedaleko tej osady znajduje się wyjątkowy, wręcz unikatowy zabytek architektury hydrotechnicznej – akwedukt. Został on wzniesiony w połowie XIX wieku, zaś budowniczowie wzorowali się na rzymskich budowlach. Akwedukt powstał na skrzyżowaniu dwóch rzek – Wielkiego Kanału Brdy (płynie górą) i Czerskiej Strugi (płynie dołem). Długość akweduktu wynosi 75 metrów i jest to najdłuższy tego typu obiekt w naszym kraju.

Akwedukt powstał w celu doprowadzenia wody z Brdy do Łąk Czerskich. Zbudowano go z kamieni i żółtej cegły. Dno akweduktu uszczelnione zostało szklaną watą i lepikiem. Różnica między poziomami dna obydwu cieków wynosi 11 m. W latach 70-tych XX wieku przeprowadzono remont sklepienia akweduktu - cegły i kamienie zastąpiono żelbetonowymi płytami. Było to naruszenie pierwotnego wyglądu akweduktu – w 2002 roku płyty żelbetonowe przykryto płytkami odwzorowującymi cegły.

Z wałów można zejść w dół po kładce i przejść pod kanałem.