Kalwaria Wejherowska

Kalwaria Wejherowska jest zespołem 26 kaplic, które zostały ufundowane przez założyciela Wejherowa, Jakuba Wejhera.

Kalwaria została zbudowana w latach 1649-1655 i jest ona perłą sakralnej architektury Północnej Polski. Zdaniem specjalistów Kalwaria Wejherowska jest jednym z trzech najwybitniejszych tego rodzaju założeń w Polsce. Niepotwierdzona naukowo informacja głosi, że odległości pomiędzy poszczególnymi kaplicami równe są odległościom, jakie wynoszą poszczególne etapy męczeńskiej drogi, jaką przebył w Jerozolimie Jezus Chrystus. Pod każdą z kaplic, które wchodzą w skład Kalwarii Wejherowskiej, znajduje się garść ziemi pochodzącej z Jerozolimy. Warto pamiętać także o tym, że Wzgórzom Kalwarii Wejherowskiej nadane zostały biblijne nazwy: Góra Syjon, Golgota oraz Góra Oliwna. Kalwarią Wejherowską opiekują się ojcowie franciszkanie.

Wieńcząca szczyt Góry Oliwnej Kaplica Wniebowstąpienia została zbudowana w latach 1651-1665 i można w niej zobaczyć obraz olejny namalowany na płótnie oraz wykute w posadzce ślady stóp przypominające miejsce, w którym uczniowie po raz ostatni widzieli Zmartwychwstałego Chrystusa. W skład Kalwarii wchodzi także między innymi Kaplica Bramy Jerozolimskiej, która zwana jest także Bramą Wód. Na ścianach kaplicy znajdują się freski, które przedstawiają wprowadzenie Chrystusa do Jerozolimy oraz pogrzeb Matki Boskiej.

Kalwarię Wejherowską można zwiedzać codziennie między pierwszą a ostatnią mszą poranną, od poniedziałku do soboty w godzinach od 7.30 do 19.00, a w niedziele oraz święta od 7.00 do 19.00. Wejherowo nazywane jest bardzo często „duchową stolicą Kaszub” i jest prężnie rozwijającym się ośrodkiem pielgrzymkowo-maryjnym na Pomorzu. Od kilku lat na Kalawarii Wejherowskiej wystawiane jest Misterium Męki Pańskiej, w którym aktorzy przebrani w specjalnie przygotowane stroje, przedstawiają poszczególne wydarzenia Drogi Krzyżowej. Najbardziej rozbudowana jest pierwsza scena, czyli Skazanie Chrystusa przed Piłatem. Obecnie w Kalwarii Wejherowskiej celebruje się pięć odpustów: Wniebowstąpienia Pańskiego, Uzdrowienia Chorych, Trójcy Przenajświętszej oraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Podwyższenia Krzyża Świętego. Z całą pewnością Kalwaria Wejherowska jest jednym z najbardziej interesujących miejsc w Polsce, które co roku przyciąga wielu turystów zachwyconych niepowtarzalną atmosferą, jaka tutaj panuje.