Mierzeja Wiślana

Mierzeja Wiślana jest jednym z ciekawszych, a jednocześnie spokojniejszych miejsc nad polskim morzem. Ten piaszczysty wał ciągnący się wzdłuż południowo – wschodniego brzegu Zatoki Gdańskiej co roku odwiedza kilkaset tysięcy turystów. Jego największym atutem jest bliskość wód morskich oraz zalewowych.

Jak już wspomnieliśmy, Mierzeja Wiślana jest piaskowym wałem, który ciągnie się Gdańska do Piławy w Federacji Rosyjskiej. Ostatnią polską miejscowością są Piaski. Wał ma ok. 60 km długości oraz od 600 m do 2 km szerokości. Na jego terytorium znajdują się cztery rezerwaty przyrody: Ptasi Raj, Mewia Łacha, Kąty Rybackie oraz Buki Mierzei Wiślanej. Ten ostatni rezerwat związany jest z okolicznymi lasami, znajdującymi się na zachód od Krynicy Morskiej.

Początkowo Mierzeja Wiślana była ciągiem wysp, ale z czasem połączyły się one ze sobą. Obecnie uważa się, że omawiana Mierzeja jest po prostu częścią wybrzeża, oddzieloną od stałego lądu wodami Zalewu Wiślanego oraz systemem kanałów prowadzących do Żuław Wiślanych. W czterech miejscach Mierzeję przerywa dawne ujście Wisły do Zatoki Gdańskiej. Chodzi o Martwą Wisłę, Wisłę Śmiałą, Przekop Wisły oraz leżącą po stronie rosyjskiej Cieśninę Pilawską.

Największą atrakcją Mierzei był dawniej bursztyn, natomiast obecnie są to wydmy. Występują tu ich dwa rodzaje: białe i szare. Porastają je najczęściej lasy sosnowe, które zostały sztucznie nasadzone. Ich zadaniem jest zahamowanie przesuwania się wydm oraz ochrona pobliskich wiosek przed regularnym zasypywaniem piaskiem. Poza tym warto zobaczyć dzikie i ustronne plaże.

Na szczególną uwagę zasługują również niewielkie miejscowości zlokalizowane na Mierzei Wiślanej. Turyści najchętniej odwiedzają Krynicę Morską, największą miejscowość na tym terenie, a jednocześnie najmniejsze miasto w Polsce. Zameldowanych jest tu ok. 1000 mieszkańców, zaś w sezonie przebywa tu nawet 30 tys. osób. Interesującym, ale i budzącym grozę miejscem jest były hitlerowski obóz koncentracyjny Stutthof, znajdujący się w Sztutowie. Można go zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 – 15.00.