Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie

Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie ma swoją siedzibę w barokowym dworku z początku XVIII wieku, w którym urodził się Józef Wybicki, twórca „Mazurka Dąbrowskiego". Jest to prawdopodobnie jedyna tego typu placówka na świecie.

Dwór otacza zabytkowy park, w którym rosną drzewa - pomniki przyrody, wśród nich mający ponad czterysta lat Dąb Wybickiego.

Pierwotny budynek zbudowany został przez rodzinę Gleissen - Doręgowskich na początku XVIII wieku i przebudowany na dwór w polskim stylu, kiedy Będomin znalazł się w posiadaniu rodu Wybickich. Z tego czasu pochodzi istniejąca do dziś parterowa część dworu. Dwór był częściowo przebudowywany na początku XX wieku, zaś w latach siedemdziesiątych przeprowadzono jego gruntowną renowację i zaadaptowano na muzeum hymnu państwowego.

W muzeum są dwie wystawy stałe: „Józef Wybicki i jego epoka" oraz „Rola Mazurka Dąbrowskiego w kształtowaniu świadomości narodowej Polaków w XIX i XX w.". Pierwsza z nich dokumentuje życie i działalność publiczną Józefa Wybickiego od ostatnich lat Rzeczypospolitej szlacheckiej po tworzenie Legionów Polskich we Włoszech oraz upamiętnia okoliczności powstania „Mazurka Dąbrowskiego". Prezentowane jest też wyposażenie dworu szlacheckiego z XVIII i I poł. XIX wieku. Druga wystawa poświęcona jest tematowi, jak „Mazurek Dąbrowskiego" towarzyszył Polakom w ich walkach o odzyskanie niepodległości w XIX i XX wieku.

Muzeum w zbiorach ma m.in. XIX-wieczne pozytywki wygrywające „Mazurka Dąbrowskiego" oraz unikatowe nagrania tej pieśni z początku XX, a także nagrania innych pieśni patriotycznych. W 2001 roku zbiory muzeum wzbogaciły się o dar przekazany przez Annę i Kazimierza Owczarskich z Warszawy - cenną kolekcję eksponatów z motywem Orła Białego, w skład której wchodzi m.in. ponad 1300 archiwalnych, patriotycznych kart pocztowych z końca XIX i początku XX wieku.

W sezonie letnim dużą popularnością cieszą się organizowane z udziałem muzeum imprezy plenerowe, np. Batalia Napoleońska oraz Bieg Mazurka Dąbrowskiego.