Kaszubskie media: radio, tv, prasa

 • Częścią kultury kaszubskiej i odrębności etnicznej Kaszubów są media kaszubskie. Pod tą nazwą funkcjonują zarówno media polsko jak i kaszubskojęzyczne, skierowane do Kaszubów i zajmujące się kaszubską problematyką. Część z nich to programy nadawane przez regionalne rozgłośnie TVP i Polskiego Radia.

  TVP Gdańsk nadaje dwa programy w języku kaszubskim: Rodnô zemia i Tedë jo. W obydwóch programach poruszane są problemy Kaszub i Kaszubów – kulturalne, gospodarcze, społeczne. Drugi z programów Tedë jo ma nieco lżejszy charakter, prezentuje również tradycje kulinarne, słynne i ważne postaci Kaszubów.

  Program emitowany w języku kaszubskim na falach Radia Gdańsk nosi tytuł Na bôłtach ë w bòrach.

  Kaszubi mają również swoją własną rozgłośnię, Radio Kaszëbë, która nadaje od 2004 roku – najpierw siedziba mieściła się w Rumi, potem została przeniesiona do Władysławowa. Jest to rozgłośnia prywatna, należąca do spółki Media Kaszëbë, zaś założycielem i koncesjonariuszem jest Stowarzyszenie Ziemia Pucka. Stacja, którą prowadzą przede wszystkim młodzi Kaszubi, ma na celu promocję kaszubskiej kultury i języka. Dlatego na antenie nie brakuje kaszubskiej muzyki (choć emitowana jest też inna), a część audycji – m.in. serwisy informacyjne – emitowana jest w języku kaszubskim. Dominuje tematyka lokalna i regionalna. W sezonie wakacyjnym radio wraz z Dziennikiem Bałtyckim prowadzi letnią redakcję na plaży, organizuje konkursy dla letników.

  W Wejherowie działa lokalna stacja telewizyjna, Twoja Telewizja Morska, którą można oglądać również na stronie internetowej. Premierowe programy nadawane są codziennie o godzinie 17.15. Wśród nich są programy ściśle związane z Kaszubami – „Tu Je Nasza Zemia”, czyli kaszubski program regionalny, „Kleka” - kaszubski serwis informacyjny. Telewizja pokazuje również program „Kaszuby Dotąd Nieznane” – poświęcony zabytkom Kaszub. Na antenie można również zobaczyć relacje z magistratów Małego Kaszubskiego Trójmiasta.

  W Kartuzach wydawana jest lokalna gazeta - „Express kaszubski”, która ma również swoją stronę internetową.

  Kolejne pismo to „Pomerania”, miesięcznik społeczno-kulturalny, wydawany od 1963 roku. Wydawcą jest Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. Pierwszą redaktor naczelną była Izabella Trojanowska, zmarła w 1995 roku prezes Zrzeszenia. Nazwa Pomerania pojawiła się w 1969 roku. Jest to pismo opiniotwórcze, na którego łamach publikowane są teksty historyczne, społeczne, edukacyjne dotyczące problemów kaszubskich. Teksty publikowane są zarówno po polsku jak i po kaszubsku. Redakcja pisma mieści się w Gdańsku.

  Na terenie Władysławowa, Pucka, Jastarni i Helu można oglądać Telewizję Półwysep.

  Niektóre z kaszubskich mediów już zakończyły działalność – np. nieregularnik „Òdroda” wydawany w języku kaszubskim w latach 1999-2006 oraz telewizja CSB TV, która ogłosiła upadłość i została zamknięta we wrześniu 2011 roku.

 • « przejdź do wszystkich aktualności