Narty na Kaszubach

 • Choć Kaszuby to niziny, jednak przynajmniej dla mniej wymagających, a na pewno dla początkujących narciarzy mają swoją, godną polecenia, ofertę. I choć coraz więcej linii lotniczych kusi tanimi liniami z Gdańska na południe kraju, a wręcz – na Słowację, jednodniowy wypad na narty (ośrodki narciarskie znajdują się kilkadziesiąt kilometrów od Trójmiasta, a jeden wręcz w jego granicach), ciągle jest w modzie.

  Najbardziej znane ośrodki narciarskie na Kaszubach znajdują się wokół wzniesienia Wieżyca (40 km od Gdańska w kierunku Kościerzyny).

  Ośrodek Wieżyca to najstarszy na Kaszubach obiekt, ma stok o długości 300 m z trzema trasami zjazdowymi oraz górkę z dwoma torami do snowtubingu. Jest też wyznaczone miejsce dla treningu dla początkujących narciarzy. Obiekt ma własną szkółkę narciarską, wypożyczalnię sprzętu, serwis. Nie brakuje też zaplecza gastronomicznego.

  Co najważniejsze, obiekt znajduje się pod opieką ratowników GOPR, jest oświetlony, naśnieżany i ratrakowany.

  Wieżyca Kotlinka to drugi, nowszy obiekt. Długość stoku wynosi 320 m. Ma dwa wyciągi – jeden z nich ma wydajność 900 osób na godzinę. Gdy sprzyja pogoda, obiekt jest czynny od 9.00 do 22.00 przez cały tydzień. Stok jest oświetlony, zaś jazdę na nartach uprzyjemnia nowoczesne nagłośnienie. Dzieci mają swój mały wyciąg orczykowy. Na miejscu jest wypożyczalnia sprzętu, zaś na samym górze wyciągu jest zadaszony grill. Parkingi znajdują się zarówno na górze, jak i na dole stoku. Właściciele obiektu zapewniają, że nie ma żadnych problemów z parkowaniem samochodu.

  Kolejny wyciąg narciarski mieści się w Amalce, w samym sercu Kaszub. Długość stoku wynosi 260 m i jest on bardzo łagodny. Na szczyt można wjechać dwoma wyciągami orczykowymi. Stok jest oświetlony i naśnieżany, ośrodek ma też własny ratrak, więc trasy narciarskie są dobrze przygotowane. Jest wypożyczalnia sprzętu narciarskiego. Można się umówić na indywidualną lub grupową naukę jazdy na nartach. Na miejscu jest też zaplecze gastronomiczne.

  Najmłodszy i położony najbliżej Trójmiasta (25 km od centrum Gdańska w kierunku Kartuz) obiekt to wyciąg Paczoskowo. Długość stoku i wyciągu wynosi 270 m. Obiekt jest oświetlony, ratrakowany i naśnieżany w razie potrzeby. W chacie grillowej można odpocząć, ogrzać się i coś zjeść. Na miejscu jest też wypożyczalnia nart. Można skorzystać z usług szkółki narciarskiej (warto wcześniej się umówić).

  Żeby poszusować na nartach, nie trzeba nawet wyjeżdżać z Trójmiasta. W Sopocie miłośników zimowych sportów zaprasza Łysa Góra, ze stokiem o długości 350 m. Dwie trasy narciarskie, tor saneczkowy i snow-park – to główne atrakcje obiektu. W pobliżu jest też mała skocznia narciarska. Na stoku jest wyciąg orczykowy. Stok jest oświetlany i ma solidne zaplecze gastronomiczne.

 • « przejdź do wszystkich aktualności